Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Murat Kurdal
ARAKLI YOLUNUN HİKAYESİ
05.08.2019

            Önce şunu söylemeliyim ki, tünelin adı hemen değişmelidir. Neden mi? Yola ilk kazmayı vurmak uğrunda ölen genç için “ Rasim Dikmetaş Tüneli ”, namusları kirle-tilmesin diye Ermenilerden kaçarak, kuyularda can verenlerin köyü olduğu için “ Kırzı Tüneli  ”,  bu ulvi değerlere aidiyetlik yaptığı için “ Aydıntepe Tüneli ”, sayılan gerek-çeler yeterli bulunmaz ise; Arslanca Köyü başka bir ilin olması sebebi ile değişmelidir.                                      GÜMÜŞHANE ARSLANCA ( SALMANKAŞ KÖYÜ ) ...

           Uzatmayayım. Bana kalsa, sayılanlardan da öte, “ Salmankaş ” adı, yolu açtırma-yanların olduğunu düşündüğüm için değişmelidir derim.

            03.11.1968 tarihinde Bayburtlular, yolun yapılabilirliğini ilgililere göstermek için,  ellerine aldıkları kazma ve küreklerle, Uğrak - Dağbaşı - Araklı Karayolunda çalışma başlatarak, Karadeniz sahiline indiler. Çalışmalar esnasında, kaza sonucu bir de  Rasim Dikmetaş adlı genç ölmüştü. ( Adeta yola kurban verilmişti. )

    

                                                                

                                                                      ARAKLI

                                                 Ulaşmak istiyoruz da, yollar pıtıraklı.         

                                                 Sanki mayın döşüyorlar, ustalı çıraklı.       

                                                 Şimdiki zamanda herkesler aya çıkarken,

                                                 Bir türlü sana ulaşamadık ARAKLI.

                                                                                                             

                                                 Bu işin gecikmesinde menfaat saklı.

                                                 Açamayanlar mı? Mani olanlar mı haklı?

                                                 Ağzımızın içindesin, biliyoruz ama,

                                                 Biz hala sana ulaşamadık ARAKLI.

 

                                                                                                     07.10.2004

                                                                                                İbrahim ERGÜN

                                             ( Bayburt Mal Müdürlüğü’nden emekli oldu, 07.04.2018 de Bayburt’ta vefat etti )

                       

             Bayburt havalisinde yaşayanları, Doğu Karadeniz sahillerine, bu kesimlerde yaşayanları da en kısa zamanda ( yaklaşık 1,5 saat ) Bayburt’ a ulaştıracak olan, bu yolun yapılması “ Yılan Hikâyesi ” ne dönmüştü.

 

BASIN GÖZÜYLE

            49 yıl boyunca, konu hakkında Karayolları Trabzon 10. Bölge Müdürlüğü’nden bilgi istendiğinde; çalışmaların devam ettiği, tamamlanması için ödeneğe ihtiyaç olduğu, ( 21 Nisan 2008 / 13468 sayılı, 01. 07. 2009 / 23835 sayılı ve 24. 06. 2010 / 24103 sayılı yazılar ile ) söylenip durmuştu. Oysa Ulaştırma Bakanı Sayın Binali YILDIRIM 26.04.2010 tarihinde, Karayolları İl Müdürleri ile yaptığı toplantıda : “…Ajandanızda boş sayfa istemiyorum. Bu yıl karayollarında rekor çalışmalar istiyorum. PARA ÇOK demişken, 10.Bölge Müdürü  PARA YOK diyordu. ( Bu husus, Bayburt’a maksatlı davranıldığına ve kötülük edildiğinin delilidir. ) Bu anla-yışta olan il müdürü ise, Sayın Binalı Yıldırım tarafından görevden alınmıştı.

            Böylece uzun yıllar yol yapılamadı. Diğer yandan 1976 da Zigana Dağı’nın doruk-larına, 1720 metre uzunluğunda tünel yapıldı. Devletin imkânları 2 yıl gibi az bir zaman içinde, Gümüşhane - Torul - Kürtün - Bulancak arasında etrafı sert kayalarla kaplı, hiç de rantabıl olmayan yollara ve onlarca tünelin açılmasına harcandı. 17.03.2017 itibariyle Zigana Dağı’na eşi benzeri olmayan, 2. bir tünel daha yapılmakta. [ Öyle bir tünel ki; 14,5 km uzunluğunda, çift gidiş gelişli, 580 milyon TL’ye malolacak ve tüm bunlara rağmen bu hattı sadece 8 km kısaltacak, özellikte bir tünel. ]

Zamanın K.yolları 10. Bölge Müdürü ve aslen Gümüşhane’li olan Zeynel Abidin YEŞİL, adına uygun olarak Bayburt’u ZAY etmiş, karşılığında ise şehrin Saat Kulesi’ni ödül olarak  almıştı. Kusurlu olanlar, yaptıklarının karşılığını eminim ki görmürler ya da göreceklerdir. Ne yapılırsa yapılsın, diğer kesimlerin yolları altınla da kaplanacak olsa, doğu ve güney doğuyu en kestirme yoldan,  Trabzon Limanı’na bağlayacak olan ve projesini develerin çizmiş olduğu tarihi İPEK YOLU, çift gidiş/gelişli halde yapıldığı zaman, altarnatiflerine nazaran mutlaka tercih edilecektir.

                                                                                                                  

KONUYLA İLGİLİ DİĞER YAPILANLAR

( Yolun açılması için emek verenlerden bazıları )

 

İHSAN ÖZKUL,  BU YOL İÇİN ÇOK YAZDI    :

       Kıymetli ağabeyimiz merhum İhsan ÖZKUL, 1924 yılında Atatürk’ ün emri ile çıkartılan 476 sayılı Kanuna ( Asırlardan beri vatanın en büyük meşakkatına maruz kalan, karşılığında şim-diye kadar hiçbir mükâfat görmeyen, bu fedakâr vilayetler ahalisinin, kendileri için elzem ve hayati bir sorun olan, demiryoluna malik olmaları ve bunun gecikmeden temini farzdır.)

dayanarak, başta Haber 69 Dergisi’ nde olmak üzere, Trabzon sahillerini iç kesimlere bağlayacak olan, bu en kısa yol hakkında çok yazmıştı. Ne hazin ve manidardır ki, aradan 62 yıl geçmesine rağmen, ödeneğinden tek kuruş bile harcanmayan kanun, 1986 yılında yürürlükten kaldırılmıştı.

 
İHSAN ÖZKUL


VEYSEL GİDER’ İN SÖZÜ   
:  

       1987 Genel seçimlerinde DSP den Bayburt Milletvekili adayı olan, kıymetli hemşeri-miz, Sayın Veysel GİDER ( kendi deyimiyle Bayburt delisi ), seçim öncesinde Saat Kulesi Meydanı’nda yaptığı konuşmasında:

___“ Sevgili hemşerilerim.  Eğer beni seçerseniz, yıllardır sürüncemede bırakılan ve bir türlü hiz- mete açılamayan ARAKLI YOLU için uğraşıp, bu yolu açtıracağım. Böylece sabahleyin yola çı-kacak olan, Trabzon’ dan ihtiyacını alıp, gün ortasında evine dönebilecektir. ”  demişti. Ancak, ilçe yapacağım dediği beldenin ( Konursu ) belediyesini kaybederek, kasaba olduğunu gören ve içişleri bakanlığı da yapmış olan insan karşısında seçimleri kaybetmişti.

 
VEYSEL GİDER


HÜSEYİN KARAOSMANOĞLU’ NUN HAYALİYDİ    :
    
        Araklı – Dağbaşı - Uğrak yolunun bölge insanı için çok önemli olduğunu vurgulayarak, açılması için yetkililere çok sayıda yazı ve dilekçe yazan, 01.01.1940 Trabzon / Yomra doğumlu, Harita Yüksek Mühendisi Hüseyin KARAOSMANOĞLU’ da, ölüp gitmeden önce, bu karayo-lunun yapılmış halini görebilmeyi çok istemiş, fakat 25.01.2009 tarihinde Zigana Dağı’nda uğra-dığı çığ felaketinde hayatını kaybetmişti.

                                                                                     
                                                                        Harita Yük. Müh. HÜSEYİN KARAOSMANOĞLU

 

                                                     

ŞEREF ORUÇ’ UN YAPTIĞI    :         

        06.08.2009 Perşembe günü, Bayburt Çağrı FM ve Dolunay FM işbirliği ile    “ HIZLI TREN ”  konulu yayın yapılmıştı. Programa konuşmacı olarak, Trabzon KTÜ’ de Ulaştırma Mühendisliği Öğretim Görevlisi, kıymetli heşehrimiz Yrd. Doç. Dr. Şeref ORUÇ katılmıştı. Gümüşhanelilerin üzerinde durdukları, Trabzon-Bulancak-Kürtün-Torul-Gümüşhane-Erzincan hattına demiryolu yapılmasına yönelik, hazırlanan AVON projenin, hiç de rantabıl olmayacağını, ülke kaynakların yerinde kullanılması adına, Trabzon – Of – Bayburt – Kelkit - Erzincan’ dan geçen, toplam 292 km güzergahlı en kısa  hattın daha uygun olacağını, bu projenin kendisince hazırlanarak yet-kililere verildiğini, bu güzergahta yer alan, Dağbaşı kesimi bir tünelle aşılarak, Çoruh Nehri’nden borularla geçirilecek suyla, Of Vadisi’ nin sulanabileceğini, ayrıca elde edilecek enerji ile de Tren hattının tüm masraflarının karşılanabileceğini söylemişti. Kıymetli hemşerimiz akademik kariyeri-nin yanı sıra aynı zamanda, Trabzon Bayburtlular Derneği Başkanlığını da yapmıştı. Kısaca yolun biran önce açılması için, gereken çabayı göstermişti.

  

                                 Bayburt’ u sahile bağlayan 104 km’ lik en kestirme yol.             

                                             Bu yolu açın ki, biraz yüzümüz gülsün…

                                             Bu yolu açın ki, kursaklar nimet görsün…

                                             Bu yolu açın ki, akan kanımız ( GÖÇ ) dursun…

                                             Bu yolu açın ki, hakkımız helal olsun.

                                                                                                     Murat Kurdal

 

                                          

                                                              Şeref Oruç- Murat Kurdal

 

MEHMET AKİF HAMZAÇEBİ’ NİN KATKISI    :

       Sayın Mehmet Akif Hamzaçebi, Araklı-Dağbaşı-Uğrak arasına karayolu yapılması hususunda 1964 de DPT ’ nca program yapıldığını, Karayolları Trabzon 10. Bölge Müdür-lüğü’ nce harita-etüt-proje yapıldığını, bu doğrultuda 1990 da yolun inşaatına başlandığı-nı, DPT kayıtlarına göre bitiş tarihi olarak 2007 denmiş olduğunu ve hala tamamının ham yol çalışmasının bitirilmemiş olduğunu bildiğinden, Ulaştırma Bakanlığı’ nın 2010 yılı büt-çesi görüşülürken, Sayın Binali YILDIRIM’ a bu yolla ilgili olarak: “ Sayın Bakan, acaba Araklı-Dağbaşı-Uğrak karayoluna bir ivedilik vermeyi düşünür müsünüz? ” diye soru sormuştu. Sayın bakan bu sorunun cevabının yazılı olarak verileceğini söylerken, aynı güzergâha de miryolu yapılması hususundaki soruya ise: “ Trabzon – Erzincan demiryolu, büyük Atatürk’- ün de hayaliydi ( Atatürk’ün hayalinde Bayburt vardı ve Saptıran Tren İstasyonu’na kadar projenin gü-zergâh kazıkları da çakılmıştı. ), vasiyeti de var, biz de bu yolu yapmak istiyoruz, ama her şey im-kânlarla kabil. O bakımdan bu konuda elimizden gelen gayreti gösteriyoruz, etüt çalışmaları ya-pılıyor, en azından onu söyleyebilirim. ” demişti.

Prof. Dr. FAZIL ÇELİK’ İN YAPTIĞI    :

       (KTÜ) Mühendislik-Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Ulaştırma Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sayın Fazıl Çelik, Trabzon Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenlediği basın toplantısında, 25 Aralık 2011'de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a mektup yazdığını söy-ledi. Prof. Çelik "  Mektupta, özel bir firmaya yaptırılıp Trabzon'da takdim edilen 7 milyar liralık ( Gümüşhane’yi de içine alan ) Trabzon- Erzincan Demiryolu Projesi'nin son derece-de yanlış olduğunu, ülke kaynaklarının heba edileceğini ve yapılabilirliliğinin bulunmadı-ğını belirtmişti. Ardından ise; Araklı-Dağbaşı-Uğrak için, öğrencilerine proje/etüt çalışması yap-tırmış, bu verilere dayanarak, güzergâh için olumlu görüşle hazırladığı raporunu, ilgililere sunmuştu.

 

 
Fazıl Çelik


İMZA KAMPANYASI    :

       26.04.2010 tarihinde, bu sese kulak ver adı ile Bayburt Valisi Sayın Kerem AL, Bayburt Belediye Başkanı Sayın H.Ali POLAT, Araklı Belediye Başkanı Sayın Recep ÇEBİ, Bayburt Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri ve halkın katıldığı bir imza kam-panyası yapılmıştı.

       09.07.2010 de kampanyada toplanan 15.369 imza Sayın Hacı Ali Polat, Sayın Ahmet Aker, Sayın Cihangir Yıldız ve Sayın Ümit Kondolot tarafından Erzincan’ da,  Ulaştır-ma Bakanı Sayın Binali YILDIRIM’ a elden teslim edilmiş, H.Ali Polat tarafından ilgili  Genel Müdüre konu hakkında telefon edilmiş, Daire Başkanı da olan hemşehrimiz Uğur Kenan ADİLOĞLU tarafından yolun tetkik incelemesinin yapılması sağlanmıştı.            

DİĞER  YAPILANLAR    :

       14.11.2010 da,  Bayburt Medya Com.’ da: Araklı – Dağbaşı - Uğrak Karayolu güzerga-hında yer alan Dağbaşı / Salmangaş Geçidine tünel yapılması için, düzenlenerek Başba-kanlığa gönderilmiş olan dosyanın,  imza edilerek onaylandığı yayınlandı.

        Bana göre süreçte atılan ve sonuca olumlu tesiri olabilecek en etkili adım, bu imza kampanyası olmuştur. Sorunlarımızın nasıl çözülebileceği böylece anlaşılmış oldu. Kam-panyasız olarak Devletten bir şey alınamayacağı anlaşıldı. Böyle düşüncelere canı sıkılan-lar, yakın komşularda yapılan ve yapılmakta olan yatırımlara, yollara ve tünellere bir baksın ve bunların nasıl yapıldığını bir düşünsün lütfen.

        Bundan sonraki adımda ise, Trabzon – Araklı – Bayburt – Erzincan karayolunun kıyı-sına, yük taşımacılığı da yapılacak, TREN YOLU olmalıdır. Bunun için 2015 yılında söz verildiği ( 2015-Bayburt Medya ), verene hatırlatılmalıdır.

        Şüphesiz bugünkü aşamaya gelinceye kadar,  konuyla ilgili olarak birçok gelişme daha yaşanmış, yüzlerce yazı yazılmıştır, fakat benim toparlayabildiklerim bunlar oldu.                                      

ARAKLI – DAĞBAŞI – UĞRAK  YOLU’NUN SON DURUMU    :

         Bayburt’un vilayet olmasının mutluluğu üstüne, ağir ömrümde bir de araçla tünelden geçip, Araklı Yolu’ndan sahile selamete ulaştım.  

       

                                 Bayburt Yönü          07.10.2017            Araklı Yönü

        Gördüklerimi yazmak istiyorum. 2010 dan bugüne, yolda tünelin dışında değişen bir şey olmamış. Tünel dışında, yolculuk zaten vardı. Geçen 7 yılın sonunda, sadece tünelin bir tüpünün ulaşıma açılması, yakınlarına ise viyadüklerin yapılıyor olması dışında, başka bir yenilik fark edemedim. Oysa denizleri dolguyla düzleyen Devletimin, dağlarının derele-rinin de dolguyla düzeltilebileceğini düşünüyorum.

         Tünelden itibaran sahile kadar yol asfalt, hız yapılamaz derecede dar ve çok virajlı. bu haliyle, özellikle tünel çıkışı ve Araklı kesimi hiç güvenli değil, bunun dışında çamlarla kaplı, yeşil bir vadi içerisinde, harika bir yolculuk imkânı var. Bayburt tarafı ise, şehirlera-rası yoldan tünele kadar; açık ve düz bir alanda, araçlar geçince ardından toz kalkan, dar, oturtulmuş, mükemmel denilemez halde. Kısaca; zorunlu olmadıkça şoförler tarafından bile tercih edilmeyecek bir durumda.

        Tünelin bağlantı yolları tez elden, çift gidiş/gelişli olarak yapıldığı zaman, ( İç kesim-lerde üretilen başta hububat olmak üzere, saman, BEYAZ LAHANA vb… tarım ürünleri ile sığır, koyun gibi evcil hayvanlar ve bunlardan elde edilen ürünler, D. Karadeniz kıyısı boyunca, hem- en her gün kurulmakta olan pazarlarda, ilk elden satılabilir. Aynı bölgenin başta su ürünleri, yeşil sebze, meyve ve KARALÂHANA gibi tarım ürünleri de, iç kesimlerde pazarlanabilir.) her iki bölge halkı, başta zaman, mal ve hizmet ucuzluğu, seçenek gibi faydalar sağlamış olacak, böylece zirvedekilerin hep söylediği, yolun medeniyet olma gerçeği iyice anlaşılacaktır. Bir diğer ifade ile, Bayburt gerçek manada, cazibe merkezi olacaktır.

SONUÇ OLARAK    :

         2017 referandumunda EVET demekle, Türkiye birincisi olduk. GEZİ olaylarında ise vandallık yapılmayan tek il olmuştuk. Tirenin Bayburt’tan geçeceğini söyleyen ( 2015 yılı Bayburt Medya ) Maliye Bakanı da bizim topraktan, bu imkânlarla en alt seviyelerden ve de SEFİL olmaktan kurtulacağımızı, “ müze gibi ” kuzu dişleri çıkmadan önce, Bayburt için hayati öneme haiz olan, sorunların halledileceğini umuyor ve diliyorum. Öncelikle birlik ve beraberlik yapmanın gerektiği, net olarak anlaşılmıştır artık.

         Özellikle STK’ lı hemşehrilerim hemen, tünelin isim değişikliği ve çift gidiş/gelişli yapılması zorunlu olan, bağlantı yollarının ardına düşmelidir.

         Benim toprağı temiz, Devletçi ve güzel Bayburt’um, gelecekte mutlaka değerin anla-şılacak, yaraların sarılacak ve tarihte olduğu gibi yine ZENGİN YURT olacaksın. İNŞ…

          Arz ederim.       

                                                                                                                                  NİSAN/2018

                                                                                                                           Sancaktepe/İSTANBUL 

                                                                                                                                  Murat Kurdal

 

 


Bu yazı 1631 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

1
  • Misafir 2019-09-05 04:28:24

    2019-09-05 04:28:24

  • EMEĞİNE YÜREĞİNE KALEMİNE SAĞLIK. RABBİM SENİ BAŞIMIZDAN EKSİK EKSİK ETMESİN.

  • 1
  • 0

HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

Bayburt Rehberi © 2018 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Bayburt Rehberi