Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Kamu Sen Bayburt İl Temsilcisi Ahmet Çalışkan vergi sistemi konusunda açıklamada bulundu
Sendikalar
2018-11-30 13:51

Kamu Sen Bayburt İl Temsilcisi Ahmet Çalışkan vergi sistemi konusunda açıklamada bulundu

Vergi politikalarının temel amacının çok kazanandan çok az kazanandan az vergi almak yoluyla   toplanan vergilerin kamu hizmetleri aracılığıyla topluma döndürülmesi böylelikle de düşük gelirli ile yüksek gelirli kesimler arasındaki dengenin sağlanması olduğunu söyleyen Çalışkan : Ne yazık ki ülkemizde bu durum tersine bir yol izlemektedir. Kamu tarafından izlenen vergi politikasının temelinde belli kesimlerden yüksek oranda vergi alınması ve vergi vermesi gereken fakat vermeyenlerden vergi alınamaması yatmaktadır diye konuştu.

Memur vergiye çalışıyor diyen Çalışkan   Memurların enflasyona yenik düşen maaşlarına bir darbe de her yıl Gelir vergisinden dolayı artan vergi yükünden geliyor. Gelir vergisinin en düşük vergi oranı olan  yüzde  15 lik sınırına giren kazanç miktarı yeterince yükseltilmeyince ücretliler üzerindeki vergi yükü giderek artıyor dedi.

Ne Yazık ki ülkemizde bu durun tersine bir yol izlemektedir

Kamu tarafından izlenen vergi politikasının temelinde belli kesimlerden yüksek oranda vergi alınması ve vergi vermesi gereken fakat vermeyenlerden vergi alınamaması yatmaktadır.  Hal böyle olunca iktidarlar da kamu harcamalarına kaynak oluşturacak gelirlerin başında gelen vergiyi   tahsilin en kolay olduğu kesimden yani kayıt altında çalışan kesimden almakta ve kaynağından kesilen vergiler yoluyla kaynak ihtiyacını gidermeye çalışmaktadır. Bu durum ülkemizde öylesine çarpık bir hal almıştır ki toplam gelir vergisi tahsilatının yaklaşık  yüzde 50 si GSYİH nın yalnızca  yüzde 7 sini alabilen çalışan kesim tarafından ödenmektedir.

Gelir dağılımının vergiler yoluyla etkilenmesinde önemli olan bir başka kriter   vergilerin dolaylı mı yoksa dolaysız olarak mı toplandığıdır. OECD ülkelerinde dolaylı vergilerin toplam vergi gelirlerine oranı ortalama  yüzde 35 iken Türkiyede bu oran  yüzde  68ler dolayındadır. Buna göre adaletsiz vergi toplamanın bir göstergesi olan dolaylı vergilerin Türkiye de dolaysız vergilerin yerine ikame edildiği görülmektedir.

MEMUR VERGİYE ÇALIŞIYOR

Memurların enflasyona yenik düşen maaşlarına bir darbe de her yıl Gelir vergisinden dolayı artan vergi yükünden geliyor. Gelir vergisinin en düşük vergi oranı olan  yüzde  15 lik sınırına giren kazanç miktarı yeterince yükseltilmeyince   ücretliler üzerindeki vergi yükü giderek artıyor. Özellikle sözleşmeli çalışanların korkulu rüyası olan vergi   yılın ilk aylarından itibaren kamu görevlilerinin belini bükerken Kasım ayı itibarı ile kamu görevlileri arasında en düşük maaş alan yardımcı hizmetliler de bir üst vergi dilimine geçti.  

Memurların tamamı Kasım ayı itibarı ile  yüzde  20 lik gelir vergisi dilimine girdi

Hükümet   çalışanlar üzerindeki vergi yükünü iyice artırıp   2017 yılında 13 bin lira olan  yüzde 15 lik gelir vergisi üst sınırını   2018 yılı için 14 bin 800 lira olarak belirleyince bütün ücretlilerin 2018 yılı içinde bir üst vergi dilimine geçmesi ve 5 puan daha fazla vergi ödemesi kesinleşmişti.

Buna göre sözleşmeli personelin büyük çoğunluğu daha nisan ayı dolmadan  yüzde 20 lik vergi dilimine geçerken doktor   öğretmen   hemşire   gibi birçok kamu görevlisinin ödediği gelir vergisi oranı mayıs ile eylül ayları arasında  yüzde 20 ye yükselmişti. Birçok kamu görevlisi daha yılın ikinci yarısına ilişkin maaş zammını alamadan ödedikleri vergiler  yüzde 5 oranında artmıştı.

Hal böyle olunca bir taraftan enflasyon maaşları eritirken diğer yandan da artan vergiler nedeniyle ele geçen ücretlerde büyük düşüler yaşandı.

En fazla mağduriyeti KİT çalışanı ve sözleşmeli personel yaşıyor

Böylece memurun ödediği vergi yıl içinde gerçekleşen enflasyon artışını da maaşlara yapılan oransal artışları geride bırakıyor dedi.

 


Bu haber 2523 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                                                   3 + 9 = ?

HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

Bayburt Rehberi © 2018 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Bayburt Rehberi