Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Türkiye Kamu Sen İl Başkanı Çalışkan : İstiklal Marşı Geçmişten Geleceğe bir öğüttür
Sendikalar
2019-03-12 12:54

Türkiye Kamu Sen İl Başkanı Çalışkan : İstiklal Marşı Geçmişten Geleceğe bir öğüttür

MUSTAFA AKER (Bayburt Rehberi)  Türkiye Kamu Sen Bayburt İl Başkanı Ahmet Çalışkan İstiklal Marşı'nın 98.yıldönümü olması sebebiyl basın açıklaması yaptı

İstiklal Marşı’nın kabul edilişinin 98. yılında, Türk milletinin vatan sevdasını ve imkânsızlıklar içerisinde verdiği mücadele sonrasında yeşerttiği Devletini mısralara dökerek bizlere ölümsüz bir rehber bırakan büyük şair ve dava adamı Mehmet Akif Ersoy’u saygı, rahmet ve minnetle anarak sözlerine başlayan Türkiye Kamu Sen Bayburt İl Başkanı Ahmet Çalışkan;" Bundan 100 yıl kadar öncr Osmanlı İmparatorlığu paramparça olmuştu. 

Son vatan toprağımız Anadolu’nun dört bir yanı, düşman postalları altında inim inim inliyordu; neredeyse şehit vermeyen hiçbir aile kalmamıştı. 11 yıl süren savaşlarda, 13 milyon nüfuslu Anadolu topraklarının 1 milyon 565 bin evladı kayıp, esir ya da şehit olmuştu. 20 milyon kilometrekareye hükmeden koca bir imparatorluk, I. Dünya Savaşı sonrası imzalanan Sevr Antlaşmasıyla 300 bin kilometrekarelik bir toprak parçasına hapsedilmiş; orduları dağıtılmış, bütün tersanelerine girilmiş, bütün kaleleri zapt edilmiş Türk milleti, bir kurtarıcı bekliyordu.  

İşte bu kara günlerde bir avuç vatan sevdalısı, harap ve bitap düşmüş bu milleti ayağa kaldırarak istiklal ateşini yakmak, herkesin tükendi dediği Türk milletinin dünya durdukça var olacağını haykırmak üzere “Ya istiklâl ya ölüm!” parolasıyla yola çıkıyordu. 


Türk milletinin verdiği bu istiklâl ve bağımsızlık mücadelesi kararı ise Mehmet Akif’in;

“Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım.
Hangi çılgın bana zincir vuracakmış, şaşarım.
Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner aşarım,
Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım.” dizeleriyle dile gelmekteydi. 

"Olağanüstü dönemler, olağanüstü dehalara, olağanüstü insanlara ihtiyaç duyar; Bu olağanüstü dönmd devletimizin siyasi temelleri kadim yurdumuzda bizleri boğmaya ve yok etmeye ant içmiş yedi düvele dönemin en yüksek teknolojisine en donanımlı askerlerine karşı imkansızlıklar içinde yürütülen askeri savaşın Başkomutanı Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları tarafımdan atılırken manevi ve kültürel temellerinin mimarı da hiç kuşkusuz İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy olmuştur. 
  
Dilimizin en güzel şekliyle kullanıldığı, ay yıldızlı al bayrağımıza seslenen ve kahraman ordumuza ithaf edilen, Mehmet Akif Ersoy’un dizeleriyle ölümsüzleşen, bağımsızlık destanımız İstiklal Marşımız, Kurtuluş Savaşı’nın en zorlu dönemlerinde Türk milletine ve ordumuza büyük bir manevi güç aşılamıştır. 

Her ne kadar meydanlardaki savaşı kazanmış olsa da aydın bir gençlik yetiştiremeyen, birliğini ve beraberliğini kaybetmiş bir topluma karşı düşman saldırılarının devam etmesi kadar doğal bir şey yoktur. Bu bakımdan sayısız şehit vererek elde ettiğimiz istiklâl ve bağımsızlığımızı korumak, bu milletin bir daha böyle bir tehlike ile karşı karşıya kalmaması için her türlü tedbiri almak , uyanık olmak ve geleceğimizi sağlam temeller üzerine inşa etmek son derece önemlidir.  

"Geleceğimizin temeli olan sahip olduğumuz değerlerimizi, istiklâlimizi, cumhuriyetimizi ve demokrasimizi ne pahasına olursa olsun korumak zorundayız; Yaşadığımız her türlü badireye varlığımıza karşı girişilen her türlü saldırıya rağmen geleceğimizden  endişe etmiyor korkmuyor damarlarımızdaki asil kana güveniyoruz.  

Geçmişimizden aldığımız derslerle, İstiklâl Marşımızın verdiği feyzle, muhteşem ceddimizin açtığı yoldan giderek Türk milleti, bu topraklar üzerinde hür ve bağımsız olarak barış ve adalet çevresinde kurduğu Devletinde, kardeşlik ve dostluk içinde ebediyete kadar yaşama azim ve kararlılığındadır.

İstiklâl Marşımız, “Korkma!” diye başlamakta, “Hakkıdır Hakk’a tapan milletimin istiklâl” dizesiyle son bulmaktadır. Tıpkı son Kurtuluş Savaşımızda olduğu gibi bugün de etrafımızı saran ihanet çemberini parçalayıp atacağımızdan, bu topraklarda ebedi istiklalimizi ve istikbalimizi sağlayacağımızdan şüphemiz yoktur.

İçinde bulunduğumuz durumun vahametine aldırmaksızın her daim hakkı savunmayı öğütleyerek İstiklâl Marşımızı hediye eden Mehmet Akif Ersoy’u bir kere daha rahmetle anıyorum.  Bizlere bu güzel vatanı, bu erdemli Devleti miras bırakan kahramanlarımızın emanetlerini kutsal bilip, canımız pahasına sahip çıkacağımıza dair söz verirken, Akif’in dediği gibi “Allah bu millete bir daha istiklal marşı yazdırmasın.” diyor, İstiklal Marşımızın kabulünün 98. yıldönümünü kutluyorum"dedi


Bu haber 157 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                                                   10 + 1 = ?

HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

Bayburt Rehberi © 2018 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Bayburt Rehberi